Snow Sports New Zealand Alpine Youth Tech Camp 2024 supported by Oyster Capital

  • Date Wednesday, 24 July 2024
    Friday, 26 July 2024
  • Resort(s) Coronet Peak
  • Price(s)
24 Jul 26 Jul
Event for
  • Membership required

Hey Guys, so excited to be joining you all for an awesome few days for the development camp this July! Can’t wait to share some of my knowledge with you all and get to meet some of the next gen in New Zealand skiing!! See you soon.

Alice Robinson  

 

Snow Sports New Zealand are delighted to confirm the Snow Sports New Zealand Alpine Youth Tech Camp 2024 supported by Oyster Capital taking place from July 24th-26th at Coronet Peak. We are also excited to confirm the attendance of NZL World Cup athlete Alice Robinson and her coaching team of Nils Coberger and Tim Cafe.

Alice and her team will work with selected YOB 2011, 2010 and 2009 SSNZ Youth National Points athletes for the first two days of the camp. This camp will focus on foundational skills development for those who have shown significant achievement as National Points events during the 2023 season. There will be a full schedule of off-snow activities and seminars introducing our young athletes to important development related subjects such as athlete wellness, mental skills, nutrition and more.

 Selected athletes will receive an invitation from Snow Sports NZ during early June.

This is a tremendous opportunity for young New Zealand Alpine athletes at the start of the development pathway. Snow Sports New Zealand would like to thank the official NZSki resorts partners, Coronet Peak and Mt Hutt for their ongoing support for Alpine Ski Racing in New Zealand and the provision of training lanes and facilities for this camp.

If you have any questions, please contact Jono Howson SSNZ Head of Alpine at [email protected]

Selection Criteria

Based on the 2024 SSNZ National Points base list (NZL passport holders and ranked by year of birth) Invitations to the Oyster Capital Youth Tech Camp will be offered to up to a maximum of 26 NZL National Points licence athletes who:

  • Criteria 1: are born in years 2011, 2010 and 2009 and;
  • Criteria 2: in their YOB/ Gender category, are ranked both in the top 4 in GS and the top 4 in Slalom or;
  • Criteria 3: Where the above criteria 2 did not fill the camp quota, remaining places have been allocated to athletes who rank between 1st and 3rd in their YOB/ Gender category in a single discipline.

If any selected athlete, as described above, is unable to attend then their place will be re-allocated by their SSNZ affiliated club.

Selected Athletes

First Name Last Name Year Cat Gender Club Coach SL points SL pos by YOB GS points GS pos by YOB
Jarred Ferguson 2009 U16 Male Wanaka Snowsports Club Team Hutt 125.35 1 118.21 1
Bastian Laing 2011 U14 Male Northern Ski Team (RDS)  Northern Ski Team 161.96 1 176.02 1
Ala Malarczyk 2011 U14 Female Queenstown Alpine Ski Team Queenstown Alpine Ski Team 139.01 1 229.19 1
Isabel Watterson 2009 U16 Female Wanaka Snowsports Club Wanaka Ski Team 50.00 1 50.00 1
Abigail Wiggins 2010 U16 Female Wanaka Snowsports Club Wanaka Ski Team 81.12 2 104.40 1
Oliver Wilkins 2010 U16 Male Hawkes Bay Ski Club Queenstown Alpine Ski Team 125.35 3 104.76 1
Rufus Wontner  2010 U16 Male Queenstown Alpine Ski Team Queenstown Alpine Ski Team 88.35 1 108.87 2
Oscar  Chesterman 2009 U16 Male Queenstown Alpine Ski Team Queenstown Alpine Ski Team 134.02 2 122.38 2
Shelby Meikle 2011 U14 Female Wanaka Snowsports Club Wanaka Ski Team 188.85 2 263.55 2
Charlotte  Gorman 2009 U16 Female The St Arnaud Ski Racing Foundation Team Hutt 70.92 3 90.78 2
Kingsley Chen 2011 U14 Male Northern Ski Team (RDS)  Northern Ski Team 218.44 4 194.09 2
Emily Harris 2010 U16 Female Queenstown Alpine Ski Team Queenstown Alpine Ski Team 100.62 4 109.96 2
Luca Henderson 2009 U16 Male Queenstown Alpine Ski Team Queenstown Alpine Ski Team 174.48 3 197.60 3
Oscar Abbott 2010 U16 Male Wanaka Snowsports Club Wanaka Ski Team 164.14 4 174.25 3
Lily McIntyre 2011 U14 Female Wanaka Snowsports Club Wanaka Ski Team 267.66 4 276.09 3
Anna O'Reilly 2010 U16 Female NSC Alpine Racing Team Hutt 61.72 1 151.25 4
Ollie Brown 2011 U14 Male Mt Hutt Ski Club Team Hutt 202.74 3 221.08 4
Maia Wakefield 2011 U14 Female Mt Hutt Ski Club Team Hutt 231.77 3 323.16 4
Georgie Wilson 2009 U16 Female Queenstown Alpine Ski Team Queenstown Alpine Ski Team 111.14 4 132.29 4
Aiden  Hao 2011 U14 Male   Wanaka Ski Team 235.39 5 209.66 3
Olive Wignall 2009 U16 Female Wanaka Snowsports Club Wanaka Ski Team 121.84 5 112.53 3
Anna Yuan 2010 U16 Female Northern Ski Team (RDS)  Northern Ski Team 248.35 14 123.86 3
Flynn Wignall 2011 U14 Male Wanaka Snowsports Club Wanaka Ski Team 197.21 2 243.04 5
Jack Craddock 2010 U16 Male Mt Hutt Ski Club Team Hutt 103.80 2 256.31 6
Chloe Pratt 2009 U16 Female   Team Hutt 68.08 2 178.71 6
Ava Bradley 2010 U16 Female Wanaka Snowsports Club Wanaka Ski Team 93.00 3 165.51 7

Programme

Wednesday 24th July

07:45-08:00 Meet at Coronet Peak Base
08:00-09:00 Warm up & activation with Sarah Gillespie
09:00-09:30 On snow warm up / freeskiing
09:30-10:30 On snow with Team Alice
10:30-11:00 Morning Break
11:00-13:00 On snow with Team Alice
13:00-14:00 Lunch
14:30-15:30 Mental Skills Workshop
15:30-16:30 Nutrition Workshop
18:00-19:00 All Athlete Dinner

Thursday 25th July

08:30-09:00 Warm up & activation
09:00-09:30 On snow warm up /freeskiing
09:30-10:30 on snow with Team Alice
10:30-11:00 Morning Break
11:00-13:00 on snow with Team Alice
13:00-14:00 Lunch
14:00-14:30 Photography Session
15:00-16:00 Reflections with the group by Alice and Team on what has been achieved and some Q&A
16:00-17:00 Balance is Better' with Amy McClintock
19:00-20:00 Ski Tuning Workshop

Friday 26th July

08:30-09:00 Warm up & activation
09:00-09:30 On snow warm up /freeskiing
09:30-10:30 Drill Work
10:30-11:00 Morning Break
11:00-13:00 Timed Runs
13:00-14:00 Lunch
14:00-14:30 Wrap up and reflections
14:30-14:45 Departures

 

Snow Sports New Zealand Alpine Youth Tech Camp 2024 supported by Oyster Capital

24 Jul 26 Jul
Event for
  • Membership required
  • Date Wednesday, 24 July 2024
    Friday, 26 July 2024
  • Resort(s) Coronet Peak
  • Price(s)

Hey Guys, so excited to be joining you all for an awesome few days for the development camp this July! Can’t wait to share some of my knowledge with you all and get to meet some of the next gen in New Zealand skiing!! See you soon.

Alice Robinson  

 

Snow Sports New Zealand are delighted to confirm the Snow Sports New Zealand Alpine Youth Tech Camp 2024 supported by Oyster Capital taking place from July 24th-26th at Coronet Peak. We are also excited to confirm the attendance of NZL World Cup athlete Alice Robinson and her coaching team of Nils Coberger and Tim Cafe.

Alice and her team will work with selected YOB 2011, 2010 and 2009 SSNZ Youth National Points athletes for the first two days of the camp. This camp will focus on foundational skills development for those who have shown significant achievement as National Points events during the 2023 season. There will be a full schedule of off-snow activities and seminars introducing our young athletes to important development related subjects such as athlete wellness, mental skills, nutrition and more.

 Selected athletes will receive an invitation from Snow Sports NZ during early June.

This is a tremendous opportunity for young New Zealand Alpine athletes at the start of the development pathway. Snow Sports New Zealand would like to thank the official NZSki resorts partners, Coronet Peak and Mt Hutt for their ongoing support for Alpine Ski Racing in New Zealand and the provision of training lanes and facilities for this camp.

If you have any questions, please contact Jono Howson SSNZ Head of Alpine at [email protected]

Selection Criteria

Based on the 2024 SSNZ National Points base list (NZL passport holders and ranked by year of birth) Invitations to the Oyster Capital Youth Tech Camp will be offered to up to a maximum of 26 NZL National Points licence athletes who:

  • Criteria 1: are born in years 2011, 2010 and 2009 and;
  • Criteria 2: in their YOB/ Gender category, are ranked both in the top 4 in GS and the top 4 in Slalom or;
  • Criteria 3: Where the above criteria 2 did not fill the camp quota, remaining places have been allocated to athletes who rank between 1st and 3rd in their YOB/ Gender category in a single discipline.

If any selected athlete, as described above, is unable to attend then their place will be re-allocated by their SSNZ affiliated club.

Selected Athletes

First Name Last Name Year Cat Gender Club Coach SL points SL pos by YOB GS points GS pos by YOB
Jarred Ferguson 2009 U16 Male Wanaka Snowsports Club Team Hutt 125.35 1 118.21 1
Bastian Laing 2011 U14 Male Northern Ski Team (RDS)  Northern Ski Team 161.96 1 176.02 1
Ala Malarczyk 2011 U14 Female Queenstown Alpine Ski Team Queenstown Alpine Ski Team 139.01 1 229.19 1
Isabel Watterson 2009 U16 Female Wanaka Snowsports Club Wanaka Ski Team 50.00 1 50.00 1
Abigail Wiggins 2010 U16 Female Wanaka Snowsports Club Wanaka Ski Team 81.12 2 104.40 1
Oliver Wilkins 2010 U16 Male Hawkes Bay Ski Club Queenstown Alpine Ski Team 125.35 3 104.76 1
Rufus Wontner  2010 U16 Male Queenstown Alpine Ski Team Queenstown Alpine Ski Team 88.35 1 108.87 2
Oscar  Chesterman 2009 U16 Male Queenstown Alpine Ski Team Queenstown Alpine Ski Team 134.02 2 122.38 2
Shelby Meikle 2011 U14 Female Wanaka Snowsports Club Wanaka Ski Team 188.85 2 263.55 2
Charlotte  Gorman 2009 U16 Female The St Arnaud Ski Racing Foundation Team Hutt 70.92 3 90.78 2
Kingsley Chen 2011 U14 Male Northern Ski Team (RDS)  Northern Ski Team 218.44 4 194.09 2
Emily Harris 2010 U16 Female Queenstown Alpine Ski Team Queenstown Alpine Ski Team 100.62 4 109.96 2
Luca Henderson 2009 U16 Male Queenstown Alpine Ski Team Queenstown Alpine Ski Team 174.48 3 197.60 3
Oscar Abbott 2010 U16 Male Wanaka Snowsports Club Wanaka Ski Team 164.14 4 174.25 3
Lily McIntyre 2011 U14 Female Wanaka Snowsports Club Wanaka Ski Team 267.66 4 276.09 3
Anna O'Reilly 2010 U16 Female NSC Alpine Racing Team Hutt 61.72 1 151.25 4
Ollie Brown 2011 U14 Male Mt Hutt Ski Club Team Hutt 202.74 3 221.08 4
Maia Wakefield 2011 U14 Female Mt Hutt Ski Club Team Hutt 231.77 3 323.16 4
Georgie Wilson 2009 U16 Female Queenstown Alpine Ski Team Queenstown Alpine Ski Team 111.14 4 132.29 4
Aiden  Hao 2011 U14 Male   Wanaka Ski Team 235.39 5 209.66 3
Olive Wignall 2009 U16 Female Wanaka Snowsports Club Wanaka Ski Team 121.84 5 112.53 3
Anna Yuan 2010 U16 Female Northern Ski Team (RDS)  Northern Ski Team 248.35 14 123.86 3
Flynn Wignall 2011 U14 Male Wanaka Snowsports Club Wanaka Ski Team 197.21 2 243.04 5
Jack Craddock 2010 U16 Male Mt Hutt Ski Club Team Hutt 103.80 2 256.31 6
Chloe Pratt 2009 U16 Female   Team Hutt 68.08 2 178.71 6
Ava Bradley 2010 U16 Female Wanaka Snowsports Club Wanaka Ski Team 93.00 3 165.51 7

Programme

Wednesday 24th July

07:45-08:00 Meet at Coronet Peak Base
08:00-09:00 Warm up & activation with Sarah Gillespie
09:00-09:30 On snow warm up / freeskiing
09:30-10:30 On snow with Team Alice
10:30-11:00 Morning Break
11:00-13:00 On snow with Team Alice
13:00-14:00 Lunch
14:30-15:30 Mental Skills Workshop
15:30-16:30 Nutrition Workshop
18:00-19:00 All Athlete Dinner

Thursday 25th July

08:30-09:00 Warm up & activation
09:00-09:30 On snow warm up /freeskiing
09:30-10:30 on snow with Team Alice
10:30-11:00 Morning Break
11:00-13:00 on snow with Team Alice
13:00-14:00 Lunch
14:00-14:30 Photography Session
15:00-16:00 Reflections with the group by Alice and Team on what has been achieved and some Q&A
16:00-17:00 Balance is Better' with Amy McClintock
19:00-20:00 Ski Tuning Workshop

Friday 26th July

08:30-09:00 Warm up & activation
09:00-09:30 On snow warm up /freeskiing
09:30-10:30 Drill Work
10:30-11:00 Morning Break
11:00-13:00 Timed Runs
13:00-14:00 Lunch
14:00-14:30 Wrap up and reflections
14:30-14:45 Departures